Kilka słów o mnie

Niezależny publicysta. Aktywista, recenzent działalności osób publicznych mających wpływ na nasze życie.

Demaskator karierowiczów, politycznych cwaniaków, osób nadużywających władzy oraz przestępców w białych rękawiczkach.

Z wykształcenia prawnik:
absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podziel się z innymi

| |

Vox populi, vox Dei

2016-05-31 00:31
7 maja 2016 roku mieliśmy w Polsce dość ważne wydarzenie. Z braku czasu nie miałem wcześniej możliwości podzielić się refleksjami na temat tego wydarzenia, ale to właśnie 7 maja prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w putinowskim stylu odpowiadał ze pośrednictwem mediów internetowych na pytania Polaków. Pierwszy raz w swojej karierze politycznej Jarosław Kaczyński zdecydował wsłuchać się w głos ludu i odpowiadał na pytania internautów kierowane za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Wiele wrogich Pis-owi mediów zbagatelizowało sprawę, ale podnoszone tam kwestię mogą być kluczowe dla przyszłości Polski i warto się temu przyjrzeć bliżej.

Dlaczego było to ważne wystąpienie? Odpowiedź sama się narzuca. Jarosław Kaczyński uchodzi w ostatnich czasach za kogoś w rodzaju Naczelnika Państwa. Nie pełni żadnych funkcji państwowych, ale ma bezpośredni wpływ na rządzenie krajem. Dlatego takie facebookowe show ma większe znaczenie, niż gdyby w roli odpowiadającej na pytania stanęła pani premier Beata Szydło.

O czym tam jednak debatowano? Można powiedzieć, że poruszono wiele kwestii, począwszy od konfliktu wokół TK, a skończywszy na poważnych kwestiach ustrojowych. Większość odpowiedzi/sugestii/wytycznych ma lub będzie miało swoje odzwierciedlenie w czynach. Przykładowo: Jarosław Kaczyński zapytany o sprawy przyjmowania uchodźców oświadczył:
"My mówimy krótko: po ostatnich wydarzeniach związanych z aktami terroru nie będziemy przyjmować uchodźców, bo nie ma mechanizmu, który by zapewnił bezpieczeństwo. To jest stanowisko Pani Premier i całego PiS. To ci którzy dzisiaj maszerują chcą, żeby polskie życie było zakłócone. My chcemy pomóc, ale tam na miejscu".
Z tej wypowiedzi można jasno wnioskować, jakie wytyczne dostała w tej sprawie Prezes Rady Ministrów i jakie będą dalsze koleje losu w kwestii związanej z przyjmowaniem imigrantów.

W dalszej część Jarosław Kaczyński odniósł się do postawy prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz płacy nauczycieli. Kluczową kwestią jednak był temat wizji konstytucji. Dziwi mnie, że nie było to szeroko komentowane w mediach, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń. Tu Jarosław Kaczyński jednoznacznie dał do zrozumienia, że w kwestiach zmiany ustroju powinien wypowiedzieć się suweren na drodze referendum. Prezes mówił bowiem tak:
"Na pewno trzeba wybrać. W tym momencie system kanclerski, jako poddany większej kontroli, byłby lepszy, ponieważ, co pokazały ostatnie dwie kadencje, mamy w Polsce tendencję do niszczenia mechanizmów kontroli. Ale ostateczna decyzja powinna należeć do społeczeństwa w referendum".
To, że KOD-owcy i schetynowcy (bo to teraz trzeba oddzielać już te dwie grupy, bo tak się porobiło) przemilczeli tą wypowiedź, to mnie nie dziwi. Jest im ona nie na rękę. Przecież już postawili oni tezę, że Jarosław Kaczyński będzie zmieniał konstytucję nie mając w sejmie konstytucyjnej większości. Jak się więc ma jedno do drugiego, że miałby nagle w tej sprawie pytać o zdanie ludu? Ano właśnie, taki surprise :)

Mnie osobiście ciekawi w jaki sposób w powyższej kwestii wykorzystano by mechanizm demokracji bezpośredniej. Ostatnie referendum ogólnokrajowe dało dużo do myślenia. Tak łatwo w kluczowych sprawach dla państwa zrobić z referendum sprawę polityczną. Zacząłem sobie nawet wyobrażać, że gdyby takie pytania ustrojowe postawiła w referendum większość sejmowa, to opozycja zaczęłaby namawiać do olania wyborów, by okazało się ono nieskuteczne. To nic, że byłyby to jedne z najważniejszych pytań kierowane do Polaków. Opozycja totalna zrobiłaby swoje i znowu demokracja bezpośrednia w polskim wykonaniu skończyłaby się na żenującym spektaklu pełnym politycznych gierek i politycznej rozgrywki.

Tak, ale pozostaje jeszcze jedna kwestia. Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ja jestem wielkim zwolennikiem demokracji bezpośredniej i cieszę się, że Jarosław Kaczyński w ten sposób wypowiedział się w tym temacie publicznie. Moja nieufność względem tego osobnika jest jednak nadal zbyt duża, by uwierzyć, że nie obyłoby się to bez jakiegoś diabelskiego planu. Baa nawet potrafię sobie wyobrazić tą diabelską sztuczkę ;) a mianowicie - nie mając konstytucyjnej większości (i zdając sobie sprawę, że mieć jej nie będą) można byłoby zarządzić referendum, które będzie wiążące, by poruszone w nim tematy można było wcielić w życie zwykłym głosowaniem sejmowym, z wykorzystaniem zwykłej większości. Można byłoby to sprytnie tak zorganizować, by wszystko wyglądało jakby było niemal zgodne z obecną konstytucją ;) A wiemy, że w kombinowaniu Polacy są nieźli, Mało tego - Polak potrafi, a szczególnie nie byle jaki Polak, tylko lider największej partii politycznej w kraju.

Jak widać, w tym medialnym show w stylu Putina (i patrzcie ludzie - kto by pomyślał, że przez przypadek Jarosław Kaczyński w pewnej kwestii nieświadomie przez chwilę naśladować będzie Prezydenta Federacji Rosyjskiej) poruszono niezwykle ważne tematy. To nic, że minęło trzy tygodnie, ale skoro sprawa nie została jakoś specjalnie nagłośniona, to warto jeszcze raz się nad tym pochylić, bo kto wie, czy niektóre odpowiedzi jakie padały 7 maja nie będą dla nas słowami proroczymi. A jakby na to nie patrzeć, kto jak to, ale Jarosław Kaczyński jest obecnie w tych sprawach osobą decyzyjną, więc jego sugestie, mogą mieć dla nas wszystkich kluczowe znaczenie. Czy podzielacie w tej sprawie moje przeczucia?

Komentarze

gochaha @ 83.18.229.*

wysłany: 2016-05-31 08:47

Po JK spodziewam się raczej wszystkiego najgorszego. Jest kapitalnym politykiem i podejrzewam, że tyle w nim emocji, co wyrachowania. Natomiast bardzo mnie niepokoi wypowiedź nt. potrzeby kontroli i silnej władzy zwierzchniej, ponieważ paradoksalnie na kukizowej rewolucji zamiast decentralizacji pojawiły się głosy narodu (narodowców) za centralizacją. Głosy w stylu: Po;lska potrzebuje silnej ręki. Jest to postulat absolutnie sprzeczny z tą podnosząca się z kolan Polską obywatelską.
A tak na marginesie - PiS nie jest największą polską partią. Liczy dwadzieścia pare tysiecy członków, podczas gdy PSL 120, a PO ponad 40 (teraz pewnie mniej). Ale oczywiscie jest partią mającą największe wpływy.

[Sylar: no tak, przesadziłem z tym określeniem "największa partia". Patrząc na rozbudowane struktury PSL i ich bardzo długą tradycję, to pod względem liczebności członków rzeczywiście jest bez porównania.]

nerwy @ 83.30.115.*

wysłany: 2016-05-31 15:37

Tytan mózgowy.Inni byliby już w Bolesławcu.Wróg i przeciwności nie zmogą prezesa.NP,Ataskowal Tuska za zaniechanie prośby o powołanie komsji w sprawie zamachu smoleńskiego.Teraz ma atak ze strony komunistów i złodziei, dlaczego nie prosi o pomoc Obamy.,w tej sprawie.No i czujność leninowsko rewolucyjna ,we dnie i noce.Jak podnóżek o wybaczenie ,to trzeba był za parę godzin ,dodać, ale po przyznaniu się do winy i surowej karzę,.A np. .pielęgniarki ,olewane przez tydzień przez ministra ,to kłopot ,czy nie.?Wprawdzie zrobił swoje -zlikwidował dotacje na in vitro -i może odejść jako kozioł ofiarny ,ale hrabiów się nie wyrzuca w sytuacji ,gdy chłopi nie mogą sprzedać ziemi ,czyli taka neopańszczyzna.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-31 19:00

Myszo, ty moja kochana :
Ukryte marzenie cz.8 - LOL24
lol24.com › Opowiadania › Miłosne
18.07.2015 - odpowiedz. mysza. ~mysza • ip:83.30.115.* • 18 lipca 2015. Mam nadzieje, że to z nią wyjaśni czekam na kolejną. 50% 0 • Zgłoś • odpowiedz.
________________________________________
Dlaczego piszesz pod takimi Nickami , jak :
nerwy @ 83.30.115.* i rządy @ 83.30.115.*
i w dodatku tak nieskładnie , ze chyba tylko ty wiesz o co ci , jako nerwy @ 83.30.115.*, chodzi .
Czy coś istotnego, oprócz bełkotu powodowanego NIENAWIŚCIĄ do PiS –u i personalnie do Kaczyńskiego ???
Ja też mam „ nerwy „ przemieszane z POlitowaniem , jak czytam twoje „ mądroty „.
Mam jednak „ Ukryte marzenie „ , że zaczniesz pisać składniej , tak jak na LOL 24 !
Jestem pełen „ nadzieji „ , chociaz na razie , jestem w „ bulu „ !

[Sylar: hehe, Widz czujny internetowy śledczy podejrzanych i powtarzalnych adresów IP :)]

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-31 19:13

Och , żeby nie było , ze się czepiam , to wzywam i proszę wszystkich , o wytłumaczenie , co Mysza chciała powiedzieć :
… .Jak podnóżek o wybaczenie ,to trzeba był za parę godzin ,dodać, ale po przyznaniu się do winy i surowej karzę, …

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-05-31 23:32

[Sylar: hehe, Widz czujny internetowy śledczy podejrzanych i powtarzalnych adresów IP :)]

Przeceniasz mnie Sylarze .

Znam Myszę z LOL 24, ja tam jestem jako dr Tygrys -Młodzieniaszek , bo Lew - Starowicz to takie nienowoczesne :)

nerwobóle @ 83.7.246.*

wysłany: 2016-06-01 13:08

Otóż pismaki pisiaczy nie maja argumentów.Pozostaje sledzenie ,donoszenie i atakowanie ad personam.A to wpisuje się w lata 2005-07.Teraz spotegowana powtórka z rozrywki.Atakują ,bo wiedzą ,ze partia ich obroni ,vide -M Kamiński.

z netu @ 78.88.136.*

wysłany: 2016-06-01 14:23

Totalna opozycja po raz kolejny uruchamia dżinna. Próba obalenia rządu przez obecną opozycję, przypomina próby rozwalenia muru głową. Zastawiona pułapka w czerwcu 2015 r się nie sprawdziła. PiS nie dał się wmanewrować w 14 sędziów TK z nadania PO-PSL i nie zaakceptował nominacji 5 sędziów do TK.

Że powołanie 2 sędziów na zapas było niezgodne z konstytucją przyznał sam TK, od 3 PAD nie przyjął ślubowania, w rewanżu 3 mianowanych przez PiS , co prawda Rzepliński przyjął do TK, ale nie dopuszcza ich do orzekania.

Drugim dżinnem by facet w czerwonych spodniach i kitką , który założył ruch pod nazwą KOD (Komitet Obrony Demokracji), który przypomina założony przez Jaruzelskiego KOK ( Komitet Obrony Kraju), facet który nie płaci alimentów na swoją trójkę dzieci alimentów.

Kijowski bo tak się nazywa lider KOD-u jeździ po całym świecie, ale postanowił nie płacić na swoje dzieci i nie płaci. Właśnie taki niepłacący zobowiązań wobec swoich dzieci alimenciarz jest twarzą ruchu KOD.

Ale ani i Bruksela ani ulica nie może złamać rządu PiS, sięgniętą wobec tego po kolejnego dżinna z butelki , tym dżinnem są pielęgniarki z CZD.

Pielęgniarki postanowiły iść w ślady alimenciarza, który nie płaci na swoje dzieci, pielęgniarki odeszły od łóżek najsłabszych ciężko chorych dzieci, tłumacząc to tym , że za mało zarabiają. Oczywiście było im lepiej za ministra Arłukowicza gdzie w CZD był po prostu sam miód. Teraz ten wstrętny Radziwiłł nie chce dać im podwyżki , ponieważ ma magnackie nazwisko najpewniej powinien im dać ze swoich. CZD w roku 2007 miało 68 mln długu w 2015 ma ponad 300 mln, ale ta wiadomość tak poza nawiasem.

Jeżeli z pielęgniarkami się nie uda, przypuszczam , że we wrześniu dadzą o sobie znać nauczyciele.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-06-01 15:01

nerwobóle @ 83.7.246.*

Mysza @ 83.7.246.* , ty się " personam " nie wstydż !

Zaatakuj tak " ad meritum "

Wytłumacz " poetko" co miałaś na myśli :

… .Jak podnóżek o wybaczenie ,to trzeba był za parę godzin ,dodać, ale po przyznaniu się do winy i surowej karzę, …

Wem , ze z meritum będzie b. trudno , to chciaż jakiej persony ten bełkot dotyczy ?

ŁOŁ i LOL!

Miracle @ 5.173.47.*

wysłany: 2016-06-01 20:11

A może koniec już tej szopki i sterowania z tylnego siedzenia. Niech Pan Kaczyński sięgnie sam po stery władzy, jak kiedyś po usunięciu Marcinkiewicza......ale ale... wtedy musiałby się podporządkować przezydentowi. No tak jego brat to co innego, ale Duda, niedoczekanie:-)

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-06-01 21:52

Miracle @ 5.173.47.*

....ale ale... wtedy musiałby się podporządkować przezydentowi.

Tak, jak MIller się podporządkował Kwaśniewskiemu a Tusk L. Kaczyńśkiemu i zwłaszcza Komorowskiemu ?

Czy jakoś ...inaczej ?

Geri @ 95.48.186.*

wysłany: 2016-06-02 04:02

wystarczy zobaczyć jakimi ludźmi otacza sie p.kwaczyński i już będzie wiadomo dokąd to wszystko zmierza już raz w historii europy była taka partia,było to na początku XXw. w niemczech.Nazywała sie NSDAP zaczynali tak samo jak teraz PIS a co było potem to już wszyscy doskonale wiedzą.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-06-02 07:02

Geri @ 95.48.186.*

Był na początku XX wieku , taki luksusowy i najbezpieczniejszy na świecie transatlantyk.
Titanic się nazywał .

I sobie popłynął na górę lodową i gdy tonął , to orkiestra w sali balowej restauracji „ Sowa i Przyjaciele „ grała dalej ….

tępić @ 83.22.173.*

wysłany: 2016-06-02 14:32

narodowy socjalizm jak kleszcze.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-06-02 17:34

tępić @ 83.22.173.*

Spoko , Hitler i Goebels podobno już nie żyją .

Muszę jeszcze tylko sprawdzić co z Goebbelsem , czy nie pisze z IP 83.22.173.* ???

Dam znać , jak coś ustalę !

Nara.

Bez recepty @ 92.40.249.*

wysłany: 2016-06-02 20:18

Kodeina opakowanie w Aptece bez recepty ze zwiekszonom dawkom :),.

KODeina @ 92.40.249.*

wysłany: 2016-06-02 20:25

Ćpuny finansowe oderwane od koryta, dawka miesięczna zagrożona .

pomyłka @ 83.30.140.*

wysłany: 2016-06-03 13:32

z tym socjalizmem.Wczoraj Giertych uświadomił ,że mamy już klasyczny bolszewizm.

Widz @ 78.88.143.*

wysłany: 2016-06-03 15:01

mysza vel pomyłka @ 83.30.140.*

Czy to o tego chodzi Giertycha Romana ? :

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Roman_Giertych

Obiecał , że odejdzie z polityki ....

Wow @ 94.197.120.*

wysłany: 2016-06-04 04:47

I co nie ma , wójtów gmin na . Pana blogu ? Dlaczego?

Oni i 3 władza? @ 94.197.120.*

wysłany: 2016-06-04 04:48

Jedno i to samo?

przewidujący @ 78.88.144.*

wysłany: 2016-06-06 08:58

Kaczyński to manipulant. Mówi, że trzeba spytać naród w referendum, ale jak się nadarzy odpowiednia okazja to zrobi swoje i będzie miał w czterech literach wolę narodu. Poza tym i tak do końca kadencji jeśli nie ustrój to zmieni się ordynacja, bo Kaczyński musi się zabezpieczyć, aby trudniej było opozycji wprowadzić ludzi do następnego sejmu. A jeśli to będzie wykonane to zmiana ustroju to będzie krótka piłka.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: