Kilka słów o mnie

Niezależny publicysta. Aktywista, recenzent działalności osób publicznych mających wpływ na nasze życie.

Demaskator karierowiczów, politycznych cwaniaków, osób nadużywających władzy oraz przestępców w białych rękawiczkach.

Z wykształcenia prawnik:
absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podziel się z innymi

| |

Cyrk na kółkach

2016-08-31 00:06
Dzisiaj kilka gorzkich słów na temat jeleniogórskiego MZK. Dlaczego gorzkich? Ponieważ ciężko inaczej wypowiadać się na temat tej instytucji. Szczególnie po ostatnich zmianach w rozkładzie jazdy, gdzie mimo, że minęło już trochę czasu, to ciągle odbija się on nam wielką czkawką.

Nie wiem jak Wy, ale ja czasami mam wrażenie, że jeleniogórskie MZK to taki nasz lokalny Latający Cyrk Monty Pythona. Zmiana goni zmianę i chyba nikt nad tym nie nadąża. Już raz nawet na tym portalu, MZK oficjalnie przepraszało, za cały ten bałagan (delikatnie mówiąc) związany z niewywieszeniem na czas rozkładów jazdy na przystankach autobusowych.

Pamiętamy doskonale o tym jak i do naszego MZK zawitała Dobra Zmiana, tyle że nikt nie pomyślał wtedy o tym, że samo umieszczenie informacji w internecie to stanowczo za mało. No cóż, nie każdy śledzi newsy na portalach czy innych serwisach internetowych. Szczególnie starsze osoby wolą sobie spisać rozkład jazdy z przystanku niż wchodzić na stronę internetową. No ale Zarząd chciał być bardziej nowoczesny, a wyszło, jak wyszło.
Oczywiście cyrku ciąg dalszy nastąpił. Tak po Dobrej Zmianie wymieszano trasy dotychczasowych linii autobusowych, że nawet kierowcy zaczęli się w tym wszystkim gubić. Przykładowo bezpośrednio po zmianie trasy linii "16" kierowca z rozpędu chciał jechać tak jak zawsze (odkąd pamiętam) od pętli na Morcinka przez ulicę Mickiewicza i dopiero krzyk pasażerów dał mu do myślenia, że trasa się całkowicie zmieniła i teraz bardziej przypomina trasę linii nr "1". Zaskoczenie kierowcy - bezcenne, tylko o co w tym chodzi?! Tam nikt nie informował o zmianie głównych zainteresowanych?!?!

Mało tego. Kilka innych linii otrzymało nowo wytyczone trasy. Cześć z nich znacznie różniła się od pierwotnych i tu pytanie - gdzie jest w tym wszystkim sens? Logika nakazuje - całkiem inna trasa - to nowa linia. Uff, ale kto w MZK kieruje się logiką.

10 sierpnia 2016 roku MZK komunikuje o korektach w rozkładzie jazdy. Dotknęło to aż dziewięć linii autobusowych. WoW ktoś zaczął liczyć, że niektóre minutowe rozkładówki są z dupy wzięte, bo nie pokrywają się za grosz z rzeczywistością. A pasażerowie niestety często swoją frustracje wyładowują na Bogu ducha winnych kierowcach, jakby to oni mieli większy wpływ na minutowy rozkład jazdy. Oczywiście sami kierowcy też nie są zawsze bez winy. Gdy rozkład jest dobrze rozpisany, a kierowca potrafi przyjechać na przystanek po 8 minutach od planowanego przyjazdu, to może wypadałoby jakoś przeprosić za opóźnienie (?) 13 lat temu dziewiętnastosekundowe opóźnienie Metra/Pociągu w Tokio spowodowało wielką panikę. Po tym incydencie zarządzający tamtejszą komunikacją miejską wprowadzili obowiązkowo informowanie na tablicach świetlnych o potencjalnych opóźnieniu przekraczającym 20 sekund. A gdy zdarzyło się opóźnienie kilku minutowe, to osobiście pracownicy kolei/metra przepraszali każdego czekającego pasażera z osobna. A u nas? Przyjeżdża kierowca 7-9 minut po czasie i ma to głęboko w poważaniu, że ktoś gdzieś się może przez to spóźnić. Czy ktoś przeprosi? Taa, co najwyżej rzuci tekstem "cmoknijcie mnie w trąbkę, przecież korki były" (tekst autentyczny). O taka u nas kultura miejskiej komunikacji.

Ach i gdyby to były tylko odosobnione przypadki. Przytoczę dziś ponownie linię "16" bo nasuwa się pytanie: co za idiota układał dla niej rozkład, ja się pytam?! Jej jakoś korekta z 10 sierpnia nie chwyciła, a tam skandal goni skandal, bo przykładowo 18.34 na Bankowej to jest chyba tylko w kajecie tego matoła co układał rozkład, bo autobus tej linii zawsze (a miałem okazje wielokrotnie to przetestować) przyjeżdża 6-10 minut po wyznaczonym czasie! Może ktoś wreszcie nachyli się jeszcze nad tymi innymi niedoróbkami rozkładowymi, o których tu dzisiaj piszę.

Absurdów w jeleniogórskim MZK można znaleźć jeszcze innych wiele. Jak na przykład puszczanie hybrydy na trasę nieuczęszczanej linii. Przykład: jechałem raz prawie całą trasę linii "12" dosłownie sam, a tak się złożyło, że chciałem się przejechać hybrydą. Tylko skąd pomysł by puszczać hybrydę na linię (i o godzinie) której nikt nie jeździ. Gdyby nie ja, a to był przypadek, to autobus od początku do końca jechałby cały pusty. Znowu logika się kłania.

Zmiany zmianami, ale jakby miały one sens i rzeczywiście były na lepsze. Tak jednak nigdy nie jest. A później tylko przychodzi frustracja pasażerów. Tylko na kim wyładować złość? Ciekawym asekuranctwem kieruje się prezes MZK. W każdym autobusie jest wywieszony regulamin i cennik opłat, pod którym widnieje napis (podpisał) Prezes Zarządu. Ale kto? To tak celowo, jakby przyszła fala oburzenia, by nie było wiadomo do kogo iść mordę obić? No bez żartów Panie Jerzy Wolski - podpisuj się Pan jak człowiek, a nie jakieś takie asekuranckie myki Pan stosujesz. Aaa i jeszcze dobrze by było wyszczególniać zawsze nazwisko osoby odpowiedzialnej za przygotowanie rozkładów jazdy... by żyło nam się lepiej ;)

Komentarze

Error @ 81.168.142.*

wysłany: 2016-08-31 08:51

"że niektóre minutowe rozkładówki są z **** wzięte..." Panie Rydzewski proszę o więcej kultury słowa. I to ma być prawnik z takim słownictwem ? Jeżeli chodzi o zmiany w rozkładzie jazdy to mi się podobają, w tym rozkład autobusu 16.

@Error @ 31.62.222.*

wysłany: 2016-08-31 14:22

Co ci sie podoba w rozkladzie 16-tki? Notoryczne spoznienia 6-10 minut?
Widac, ze masz jakies uprzedzenia do autora, ktory podal konkretne zarzuty.
Mozesz sie do nich ustosunkowac a nie bic piane takimi wpisami

Do @81.168.142 @ 94.254.241.*

wysłany: 2016-08-31 20:12

O się znalazł inteligent z kulturą, co mu się popierd... rozkłady podobają. Brawo. Pewnie ktoś z zarządu MZK.

Pasażer @ 78.88.144.*

wysłany: 2016-08-31 22:07

Co się dziwicie Panowie/Panie. Zawsze znajdzie się taki maruda jak Error@81.168.142 .Albo brzydkie słówko mu nie pasuje, albo wydźwięk tekstu. Chyba rzeczywiście ktoś z uprzedzeniami do autora, albo człowiek MZK, które idzie w zaparte, że wszystko tam jest piękne i urocze.

A nawiązując do wpisu. Na tą hybrydę to chyba losowania robią, w którą linię dzisiaj się ona wcieli. Może pomysł nie głupi, bo jak ktoś nie jeździ w ogóle trasą popularnej 7, to by się nigdy na hybrydę nie załapał. Fakt jednak taki, że do absurdu doszło, skoro najdroższy autobus jeździł sobie czasami pusty. No chociaż jedna osoba musiała być --> Kierowca.

pomylka @ 83.30.131.*

wysłany: 2016-09-01 12:42

Dobra zmiana ,dotyczy prezesa i jego podopiecznych.A u nas na razie on nie rządzi ,co z wielkim bólem stwierdzam.Bo jak będzie rządził ,to ,aby szukać forsy na 500plus ,będziemy chodzić na piechotę ,a to nam wyjdzie na zdrowie .

[Sylar: Wiem, wiem nie ma to związku. Ja z tą Dobrą Zmianą to tak dla żartów, bo się ostatnio to mocno utarło w polskim słownictwie :)]

POważnie @ 92.40.248.*

wysłany: 2016-09-03 00:52

Za PO to nie było , 500+ i dzieci sie zabierało do domu dziecka , i tam kosztem 3000 rysia utrzymywane było teraz jakaś zmiana i na dzieci dają 500 zł odrazu do domu . Dziecka . A ten PIS dzieciom daje , nie napisze PIS ;)

zBIGs @ 78.88.136.*

wysłany: 2016-09-03 11:51

Jak w każdej aktywności, zdarzają się wpadki. Jeżeli potrafi się z nich wyciągać wnioski to chyba nie jest źle. Gorzej gdy chowa się głowę w piasek. Czy Pan swoje pismo skierował do MZK? Byłbym ciekawy odpowiedzi ;) Pozdrawiam.

[Sylar: Nie kierowałem pisma do MZK. Właściwie to przy takiej serii wpadek, absurdów i niedociągłości, to nie wiadomo od czego zacząć. Może w sprawie rozkładu "16", by się przydało skierować. No cóż. Teraz może mój wpis podziała jak list otwarty, bo przecież nigdy nie jest za późno wycofać się lub naprawić własne błędy.]

Cudaczne @ 92.40.248.*

wysłany: 2016-09-03 20:20

Dzieci do 6 lat przejazdy darmowe powinny mieć .
Prezydent Miasta musi odejść

Zyzio @ 94.254.241.*

wysłany: 2016-09-08 14:32

Coś obrońcy idealnie idealnych rozkładów ucichli. To też sposób. Lepiej siedzieć cicho i dobrze jak się o błędach nie mówi. Problem tylko taki że nie naprawi to chorej sytuacji w naszym MZK. A tego się ostatnio nazbierało stąd chyba autor bloga nie przypadkowo wybrał taki temat. Ja wcześniej nie miałem zastrzeżeń do naszej komunikacji miejskiej no chyba tylko za to że na za**** rzadko co dojeżdża. Jednak mętlik rozkładowy psuje wizerunek spółki. Może warto jednak przywrócić normalność.

Niecierpliwy @ 78.88.144.*

wysłany: 2016-09-27 10:44

Może czas na następny artykuł ...?

[Sylar: no może :)]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: